Türkiye’nin En Havalı Sineması Kapadokya’ya Kuruluyor


Kültür ve Turizm Bakanlığı, DİMES ve Sinemasal Kültür Sanat Derneği iş birliğiyle yüzü aşkın köyden binlerce çocuğun sinemayla buluşturulması hedefleniyor.

Kırsalda yaşayan çocukları sinema başta olmak üzere sanatın tüm renkleriyle buluşturan Sinemasal, beşinci yılında #AŞK temasıyla İç Anadolu’nun çocukları için yollarda. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinemasal Kültür Sanat Derneği iş birliğiyle 4 Mayıs’ta Kırıkkale’de başlayan festival; Yozgat, Kırşehir, Niğde ve Aksaray’ın ardından 19, 20 ve 21 Mayıs 2017 tarihlerinde Nevşehir’de tamamlanıyor.

2013’ten bu yana Türkiye’nin 32 farklı ilinde 42 bin çocuğun geleceğine, sanatın tüm renklerini kullanarak katkıda bulunan Sinemasal, İç Anadolu etabının kapanış etkinlikleri için sıra dışı bir yöntem uyguluyor. Göreme Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve DİMES’in katkılarıyla Nevşehir ili ve ilçelerine bağlı yüzü aşkın köyde yaşayan 4 bin çocuğun 19, 20 ve 21 Mayıs 2017 tarihlerinde üç gün boyunca Göreme Açık Hava Müzesi’nde buluşturulması planlanıyor.

Çocuklara yönelik kültürel etkinlikleri destekleyen DİMES, Sinemasal’a katkısını etkinlikte de sürdürüyor. Etkinlikte DİMES yüzde 100 meyve suyu ürünlerinin ücretsiz dağıtımı gerçekleştirilecek. Bağımsız araştırma sonuçlarının, annelerin en güvendiği marka olarak konumlandırdığı DİMES, Hayata Başka Bak! sloganı paralelinde, her çocuğun hayatı, kendisini, ilgisini çeken şeyleri ve kendi içinde saklı olan yetenekleri keşfettiği büyüme serüveninde, yüzde 100 kendisi olabildiğinde, kendi içindeki yetenekleri açığa çıkarabileceğine inanıyor.

Çocuklar, kendileri için düzenlenecek olan festivalde, coşku ve sevinç dolu anlar yaşayacak. Eğitici atölyelerden sanatsal gösterilere kadar birçok etkinlik çocukların hayatına renk katacak. “Sinemasal İç Anadolu” etabı kapanış etkinliklerinde açık hava sinemasının yanı sıra birçok sürpriz de çocukları bekliyor. Bir sinema kültürü festivali olarak 2013’te yola çıkan Sinemasal 5. yılında çocukları tiyatro ve müzikle de buluşturuyor. Festival kapsamında Yozgat Sanat Tiyatrosu’nun ”Mutluluklar Ülkesi” isimli tiyatro çocuk oyunu 3 gün boyunca açık havada sergilenecek. 21 Mayıs Pazar günü ise festivalin kapanışı çocuklar için en büyük rol modellerden biri olan Barış Manço’nun anılacağı Kurtalan Ekspres konseriyle yapılacak.

Sinemasal’ın kurucusu olan ve kendisini hayalperest olarak tanımlayan Enes Kaya; ‘’Kapadokya #AŞK ile yola çıktığımız beşinci yıl rotamızın şüphesiz en eğlenceli açık hava sinemalarından birine ev sahipliği yapacak. Peri bacalarının içerisine konumlandırılacak olan festival alanı, açık hava sinemaseverlerini baştan çıkaracak bir tarza sahip olacak. Bu masalsı atmosferde düzenlenecek olan festival, çocuklara hayatlarında unutamayacakları masalsı bir festival atmosferi yaşatmanın yanı sıra turistlere de farklı bir deneyim sunacak.’’ dedi.

2013’ten bu yana Türkiye’nin 5 farklı bölgesinde festivalin yönetmenliğini yapan Esra Yaşar ise ‘’Beşinci yılımızda Aşk temasıyla yollardayız. Aşk, derinden sevmek demektir. Sevgi ise sorumluluk, saygı ve ortak bir gelecek getirir. Biz de tamamen gönüllülük esasıyla bu söylemi çocuklara aşılamaya çalışıyoruz. Bundaki en büyük amacımız; sevgi ile kurulacak ve saygı ile korunacak bir dünyanın inşasında çocukların büyük rol alacağını düşünüyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinemasal Kültür Sanat Derneği iş birliğiyle organize edilen festivalin kapanış etkinlikleri Göreme Belediyesi ev sahipliğinde ve DİMES’in katkılarıyla hayata geçiriliyor. Festivalin kapanış etkinliklerine aynı zamanda Ajans Press, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi, Nevşehir İl Özel İdaresi gibi kurumlar da destek veriyor.

Büyükşehirlerde gerçekleşen kültürel ve sanatsal etkinlikleri coğrafi ve ekonomik açıdan dezavantajlı konumda olan bölgelere taşıyan Sinemasal, hayatında ilk kez açık havada film izleyen bir çocuğun gözlerindeki ışıltıyı görmek için 19-21 Mayıs 2017 tarihlerinde sizleri de festival coşkusunu yaşamaya davet ediyor!

Festivalin üç günlük kapanış etkinlikleri programı ise şu şekilde:

Aktiviteler: 19-20-21 Mayıs 2017 / 13:00-21:30

13.00 Yüz Boyama, Resim ve Kukla Atölyeleri

15:00 Masal Atölyesi, Hayal Çemberi

16.00 Barış Manço – Büyümüş de Küçülmüş (Hayal Paylaşımı)

17.00 Köyün Sesi Şarkı Yarışması

18.00 Açık Hava Tiyatrosu

20.00 Açık Havanın Büyüsünde Film Gösterimi

Tiyatro Gösterimleri: 18:00-19:00

19 Mayıs 2017 Cuma – Mutluluklar Ülkesi

20 Mayıs 2017 Cumartesi – Mutluluklar Ülkesi

21 Mayıs 2017 Pazar – Mutluluklar Ülkesi

Açık Havanın Büyüsünde Film Gösterimi: 20:00-21:30

19 Mayıs 2017 Cuma – Nadide Hayat

20 Mayıs 2017 Cumartesi – Ekşi Elmalar

21 Mayıs 2017 Pazar – Troller

Konser: 21 Mayıs 2017 Pazar / 15:00 -17:00 – Kurtalan Ekspres

Adres: Göreme Açık Hava Müzesi Otoparkı

Web Sitesi: www.sinemasal.org


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir