Ucuz ve Güvenli Oyuncak Satın Almanın 7 Yolu


Her ne kadar “oyun” ve “oyuncak” kelimeleri kulağa salt eğlenceyle ilgili ve önemsiz gelse de Oyuncaklar.TV olarak düşündüğümüz ve her fırsatta tekrar ettiğimiz üzere; “Oyuncak, ciddi bir konudur.”

Çünkü satın aldığınız oyuncaklar; çocuğunuzun önce sağlığını, sonra kişisel gelişimini, sonra da eğitimini ve yeteneklerini, hayal gücünü etkileyecektir. Tabii bir de aileler olarak sizin bütçenizi… Tüm bunları bir arada düşününce de sadece ucuz oyuncak alarak işin içinden sıyrılmak yeterli olmayacağı gibi sadece yüksek tutarlı olduğu için içeriğine bakmadan oyuncak almak da çok sağlıklı olmayacaktır.

ooyuncakal

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Bu yüzden de dünyanın hemen her yerinde geçerli olan ve Türkiye’de de oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ön plana çıkan bir dizi uyarıyı ve püf noktasını sizler için derledik. Bu uyarılar hem sağlıksal, hem gelişimsel hem de ekonomik olarak düşünülüp bir araya getirildi:

0oyuncak

Oyuncağın öncelikle kutusuyla satılmasına dikkat edin. Ve kutunun üzerinde CE işareti olduğundan emin olun. Yerli üretim ise üreticinin, ithal ürün ise ithalatçının iletişim bilgilerinin kutuda yer alıp almadığına dikkat edin ki herhangi bir sorunda karşınızda muhatap bulabilesiniz.

Oyuncağın türü, içeriği ne olursa olsun, içerisinde kullanım talimatı olduğundan emin olun.

mess in child's room

Oyuncakları gelişigüzel almayın. Gerçekten çocuğunuzun ilgisini neler çekiyor, ya da ilgi alanlarını neye yönlendirmek istiyorsunuz; bunları göz önüne alın. Nasıl bir oyuncak istediğinizi veya hangi amaçla oynanacağını mutlaka önceden düşünün. Örneğin, zeka oyunlarını ve beyin jimnastiğini seven çocuklar için akıl yürütme oyuncakları; sanatsal ve tasarımsal yetenekleri olanlar için aktivite oyuncakları, spora meraklı hareketli çocuklar için açıkhava oyuncakları, bilime ve teknolojiye meraklı olanlar için eğlenceli bilim oyuncakları gibi…

0oyuncak5

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

0oyuncak4

Oyuncaklarda çeşit ve marka çoktur. Farklı markaların oyuncakları da birbirine çok benzer. Bu durumda spesifik bir ürün arıyorsanız,  X markası, aynı ihtiyacı karşılayacak Y markasına göre çok daha pahalı olabilir. Dolayısıyla gerçekten iyi markaları öğrenerek bu markaların benzer ürün fiyatlarını karşılaştırdıktan sonra daha ekonomik olanı seçebilirsiniz.

0oyuncak3

Oyuncak mağazaları içerisindeki satış uzmanına sorarak veya online oyuncak mağazasındaki kategorilendirme sisteminde aradığınız oyuncağın türündeki tüm markaları listeleyin. Güvenemeyeceğinizi hissettiğiniz markaları hemen ayırın. Güvenebileceğiniz markalar arasında aynı ihtiyacı karşılayacak olan markalar içinden en hesaplısını seçebilirsiniz.

0oyuncak2

İnternet her alanda olduğu gibi oyuncak alanında da bir nimet. Eğer pahalı bir oyuncak alacaksanız mutlaka internetten önceden fiyat araştırmasını yapın, aşağı yukarı ne kadar bütçe ayıracağınızı, ne harcayacağınızı önceden bilin. Yoksa çocuğunuz yanınızdayken mağazada yanlış ürünü pahalı fiyattan alma riskiniz her zaman var. Mağazaya bilerek gitmek her zaman en faydalısı…

Büyük oyuncak markalarının fiyatları sabittir, mağazaya göre ya da online mağazaya göre fiyat değişmez ya da çok az değişebilir. Bu yüzden aynı markanın aynı ürünü için düşük fiyat peşine düşmek çok anlamlı olmaz. 


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir