Var Olmaması Gerektiğini Düşündüğümüz 15 Tuhaf Japon Oyuncağı


Japonya inkar edemeyeceğimiz kadar eşsiz bir ülke. Sanat, teknoloji ve yemekleri ile dünyaya her detayı Japonya diye bağıran önemli katkıları var. Bir şeyin Japonya’da üretildiğini anlamak için çok uğraşmak gerekmiyor. Japon kültürü genellikle eğlenceli ve anlamlı olmasına rağmen bazen o toplumun geleneklerini bilmeyen birine tuhaf gelebiliyor. Bazı kültürlerde tabulaşmış ögeler Japon kültüründe bulunmayabiliyor. Bizim ülkemizde de çok bulunmayan bazı şeyler –ölü kedileri model alan veya insan pisliğini andıran pelüş oyuncaklar gibi- Japonya’da normal karşılanıyor.

Aşağıdaki oyuncaklar kafamızı üst düzeyde karıştıran ve çocuklar için uygun olmadığını düşündüğümüz Japon oyuncaklarından sadece 15 tanesi…

 

Barack Obama Aksiyon Figürü

Amerika’nın devlet başkanının kukla olduğunu söyleyen birçok insan bulunuyor, Japon oyuncak üreticisi Gamu Toys da onları dinlemiş ve bunu gerçeğe dönüştürmüş gibi. Obama aksiyon figürü değiştirilebilir birçok kafa ve el seçeneği ile satılıyor, böylece Obama’yı  çeşitli silahlarla donatabiliyor ve istediğiniz belalı pozu vermesini sağlayabiliyorsunuz.

 

Kappa Tekmesi

Bütün o Rus ruleti eğlencesi bunun yanında sıfır kalır! Bu silah şekilli oyuncak aslında eğer şanssız tetiği çekerseniz oyuncağın içindeki suaygırından bir tekme yiyorsunuz kafanıza. Içerisinde istediği kadar sevimli hayvan olsun Rus ruleti fikrinin çocuklara pazarlanmasın konusunda birkaç endişemiz var.

 

Robot Kedi

Kedi tüyüne alerjisi olanlar ve bir makinenin soğuk bakışlarını umursamam diyenlere müjde, Yume Neko Venus Robot Kedi size gerçek bir kediye sahip olmanın eklentileri olmadan hırıldayan ve hareket eden bir kürkü okşama hissini vaad ediyor.

 

Ezilmiş Kedi

Ölü kedilerden konuşmaya başlamışken biraz plastik biraz lastikle yaratılan ve her çocuğun hafızasında canlı ve tiksinç bir şekilde yerini bulacak oyuncağa geçelim. Hangisi daha rahatsız edici karar veremedik, oyuncağın kendisi mi yoksa oyuncağın paketinde alt köşede bulunan çocuğun neşesi mi…

 

Peluş İnsan Pisliği

Biz hiçbir zaman insan dışkısını uzaktan yakından andıran bir şeye sarılma ihtiyacı hissetmedik ama hissedenler için bu peluş çift bedensel işlevleri eğlenceli hale getiriyor.

 

‘Bebeği Tıraş Et’

Aramızdan kim başka bir insanı tıraş etme heyecanına karşı koyabilir ki? Tıraş edilen Japon bebeği bütün vücudundan (bacak, yüz, kaba etinden vs.) çıkan kalın ve gür kızıl kıl öbeklerine sahip olarak satılıyor. Amacı ise müşterilerine oyuncak bebeği tıraş etme ‘tatminini’ vermek!

 

Ağlayan Oyuncak Bebek

Bu oyuncağın reklamındaki heyecan verici seslendirmeyi düşünsenize bir, “Kendinizi çimdiklemenizi gerektirecek bir eğlence! Gerçek göz yaşları! Çocuğunuzun başka birinin canını yakma ihtiyacını karşılayacak bir mucize!”

 

‘Tuttuki Bako’

Japonya dijital evcil hayvanlar konusu olunca kutsal bir yer, bu küçük kutu da bunun tuhaf bir örneği. ‘Tuttuki Bako’ oyuncağı içerisindeki çeşitli yaratıklarla ve karakterlerle dürterek etkileşime geçebileceğiniz birçok mini oyun barındırıyor. Ayrıca alarm olarak da kullanabiyorsunuz, böylece dilerseniz sabah uyanır uyanmaz ilk yapacağınız iş kutuyu dürtmek oluyor.

 

Hamile Oyuncak Bebek

Bu iğrenç oyuncak bebek, bir seri katilin sanat albümünden fırlamış gibi görünmesine rağmen Edo dönemi Japonyasında (1603- 1868) eğitici bir araç olarak kullanılmış. Kullanılan titiz detaylar ve genel görünümü onu listemizdeki en rahatsız edici oyuncaklardan yapıyor.

 

Uzaktan Kumandalı Kırkayak

Dünya üzerindeki görsel olarak en sinir bozan böceği uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen, yürüyen bir kabusa dönüştürenleri hayretler içinde izliyoruz. Ayrıca vicdansız birinin ellerinde müthiş bir şaka aracı olarak kullanılabilecek olması da tüylerimizi diken diken ettiriyor.

 

Anpanman Tuvaleti

Japonya’daki en popüler çizgi filmlerden birinin karakteri Anpanman ile oluşturulmuş bu tuvalet figürü kendi başına yeterince garip değilmiş gibi aynı zamanda Anpanman’ın her karakterinin ayrı ayrı bu “işi” nasıl yaptığını araştırmanız gerekiyor. Hatta insanların favori Anpanman  dışkılarını sergiledikleri Youtube videoları bile var ve bu oyuncak hepsinin merkezinde yer alıyor.

 

SuratBank

Bu kumbara yavaş ve ürpertici bir şekilde elinizden bozuk parayı yiyor ya da dalgın dalgın havayı kemiriyor, sanki sizi ve etrafınızdaki herkesi gizliden tehdit ediyormuş gibi, ığh.

 

‘H-Bouya’

‘H-Bouya’ USB ile takıldığında çalışan ve siz her ‘H’ harfine bastığınızda yüzü kırmızıya dönen bir figür. Zararsız görünüyor değil mi ama ‘H’ harfinin Japonya’daki bütün sapıkça ve müstehcen şeyler için bir kısaltma olarak kullanıldığını aklınızdan çıkarmayın.

 

‘Taciz Eden’ Köpek USB Belleği

Ne de olsa çiftleşmek üzere olan köpeklere rastlamak hayvanseverlerin karşılaşmayı en sevdiği durum(!). Neden bunu bilgisayarınızı her kullanışınızda görmeyesiniz değil mi? Bu usb belleğin Çomar’ı elektriklendirdiği doğru olabilir, ama galiba biraz çabuk eskiyecektir.

 

Mikrodalgadaki Bebek

Bunun hakkında ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Listedekilerin hepsine baksak da bu oyuncak en acayip, tiksinç ve rahatsız eden ‘oyuncak’ olmayı başarıyor. Neden böyle bir şeyin var olduğundan emin değiliz ama gerçekten şaşırtıcı bir şey. Bazen klasiklerden şaşmamak lazım.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir