‘Vortex Robot’ Çocuklara Programlamayı Öğretiyor


Çocuklara, temel ve gerekli bilgileri erken yaşta öğretmeye çalışırız, okuma, yazma, basit aritmetik gibi şeyler eğitim hayatının ilk yıllarında öğretilir. Ama şimdi, BTMM’e (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) artan bir ilgi var. Programlama dili de yakında konuşulan diller kadar öneme sahip olabilir. Çocuklar için robot teknolojisi olan ve onlara programlama ile kendi teknolojilerini yaratmayı öğreten Vortex ile tanışın.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Proje, 13 Ağustosa kadar 50.000$  toplamaya çalışıyor, 127 kişiden gelen 14.930$ ile üçte birini topladı bile. Bu küçük ve yarım daire şeklindeki robot kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır oluyor, tek gereken ise Apple veya Android telefon ile eşleştirmek. Yüklü gelen 4 oyunu ile çocuklara saatler boyu sürecek eğlence garantisi veriyor, ama en önemlisi ciddi bir eğitim aracı.

1 (2)

Vortex’in internet sitesinde “Çocukların; kendi yarışlarını yaratmayı, bir şeyin nasıl çalıştığını, sorunları nasıl çözeceğini, bir projeyi bitirmek için yılmadan çalışması gerektiğini öğreten robotlardan gerçekten yararlanabileceğini düşünüyoruz. Vortex’i bu yüzden yarattık, bir oyuncaktan çok daha fazlası olması için.”  yazıyor. Vortex’i oluşturan teknoloji açık uçlu ve tamamen programlanabilir şekilde, bunun anlamı da çocuklar sadece yüklü oyunları oynamak zorunda değil, kendi oyunlarını da üretebiliyorlar.

Ürünün sayfasında yazdığına göre, “Vortex için tek ihtiyacınız bir akıllı telefon. Yakartop oyununu yaratmak da birkaç modülü sürüklemek ve bırakmak kadar kolay. Vortex aynı zamanda el hareketlerini tanıyan program yapmayı, araçların nasıl hareket ettirildiği gibi şeyleri öğreten setler de içeriyor.”

Eğitici Oyuncaklar İçin Tıklayın

Bugün bir Vortex almanız size 69$’a mal olabilir ama çocuklarınızın bu robot uğruna kavga edeceğini düşünüyorsanız (ya da sizin çocuğunuzla) ikili pakete de sahip olabilirsiniz. Çocukların bilgisayar teknolojisine ilgi duymasını sağlayacak ve kullanımlarına uygun robotları bulmanın daha kısa bir yolu olmadığına göre, bu özellikleri bir uyum içerisinde yakalamış olan teknolojiyi beğenmemek elde değil.

 


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir