Yapboz Evrim Geçirdi: Maddzle


Çocuklar da biz de yapbozlara bayılıyoruz, bugünlerde birçok ilgi odağı olduğu için zayıflayan dikkat kaslarını güçlendiriyor problemleri çözme yeteneğini arttırıyor. Ama parçalar ister istemez etrafa saçılıyor, sizin isteğiniz kaçıyor ve yapboz bittiğinde, hafızanızdan silindiğinde tekrar yapılmak üzere kaldırılıyor.

Peki ya bitirdikten sonra saklı objeleri bulmak için ava çıkma şansınız olsaydı? Ya da yapbozdaki eşyaları bulmak için bir yarış yapabilme şansınız? Ya da ufak bir kelime yarışması? Sonrasında parçalara ayırmadan her şeyi bir kerede sarıp tüpüne koyabilseydik?

Madzzle, yapbozun ve klasik kutu oyunlarının özel bir kombinasyonu ile bunları ve daha fazlasını sizlere sunuyor. Mad Rat firması Madzzle’ı tüm dünyaya ulaştırma amacı ile Kickstarter’da bir kampanya başlattı. Mad Rat bu kampanya konusunda oldukça hırslı ve amaçları belli: Birleştirmesi ve oynaması eğlenceli, toplaması kolay bir yapboz yaratmak!

2

Bermuda Şeytan Üçgeni modeli, üzeri canlı renklerle resmedilmiş kartondan tüpü içinde geliyor. Sağlam paketin içinde yapboz parçaları, oyun kartları ve büyüteç var. Bunlar suni kauçuktan üretilmiş, kenarlarında her şeyi olması gereken yere hapseden mıknatıslar bulunan bir matın içerisinde oluyor. Paketin içinde Madzzle’ı üretirken kullanılan kağıdı telafi etmesi için verilen bir kutu tohum bile var! Yapbozun kendisi güzel resimlendirilmiş ve rahat bir şekilde birleşiyor.

Parçalar birbirini sıkı bir şekilde tutuyor, yani arada ya hiç boşluk yok ya da çok az var. Bir adım geriden baktığınızda, bir yapbozun elverdiği kadar, bir postere benziyor. Yapbozu üzerine yerleştirdiğiniz matta dikey ve yatay sınırlar var; bunlar, bulduğunuz ama hiçbir parçayla birleştiremediğiniz köşe parçaları yerleştirmek için çok kullanışlı. Parçaları birleştirirken işi zorlaştıran tek bir şey vardı, matın hafifçe dalgalanması ile parçalar bazen düzenden dışarı çıkıyordu ancak Mad Rat bu özelliği fark ettiklerini ve ilerideki üretimler için bu sorunu hallettiklerini açıkladı.

5

Birleştirdikten sonra asıl eğlence başlıyor. Çocuklar büyüteçlerini alıp saklı eşyaların peşine düşüyor. Nispeten daha hızlı bir şekilde bulduğunuz büyük parçalar da var, bulması dakikalar alan hatta bazen sadece tek bir sırayı aramanıza dair ipuçlarına sahip olan ufacık eşyalar da… Ve bu her yaştan çocuğun beraber çalışabileceği, eğlenebileceği ve en önemlisi elektrik kullanmayan mucizevi bir oyun. İki oyuncunun objeleri yerinden, boyundan ya da ağırlığından nerede olduğunu bulmaları istenen bilgi yarışmasından sonra ise sıra toplamaya geliyor. Matı içinde birleşmiş yapboz ile içe doğru sarıp tüpe koymak kadar basit bunun temizliği. Hepsi sadece dakikalar içinde kaldırılmış oluyor.

Madzzle Kickstarter sayfası size üç değişik Madzzle seçeneği sunuyor. Klasik Bermuda Üçgeni ya da Amazon Gizemi’ni $30’a alabilirsiniz. Daha büyük olan ve klasik versiyonlardan daha çok oyun içeren Madzzle Deluxe Ansiklopedi ’ye ise $40’a sahip olabilirsiniz. Yapbozları karmaşık kutu oyunları ve bilgisayar oyunları ile birleştirmek küçük bir özellik değil, bu yüzden Mad Rat’e hayran olmamak elde değil.

 


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir