Yeni Nesil Mikado Oyunu: Bıyık Çuvalı


Çocukluğu veya gençliği seksenli ve doksanlı yıllara rast gelenler Mikado oyununu hatırlayacaktır. Rast gele boşaltılan bir paket dolusu çubuk ve diğer çubukları oynatmadan içlerinden birini çekerek tamamını bitirmeyi amaçlayan bir kontrol oyunuydu.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmaları İçin Tıklayın

Aradan geçen zamanda bugün, dünyada moda başta olmak üzere pek çok alanda ikonlaşan “bıyık” sembolü, oyuncak fikirlerini de etkiledi ve bir anlamda Mikado prensibine benzer bir oyun ortaya çıktı.

0bıyık1

Tim Walsh isimli oyun mucidinin ürettiği bu oyunun adı “Sack of Moustaches”, yani “Bıyık Çuvalı”.  Aynı zamanda Timeless Toys yazarı ve birçok ünlü oyunun da mucidi olan Walsh’un icat ettiği bu oyun çok basit görünümlü, ama bazen sinir bozucu derecede zor olabilecek bir özelliğe sahip.

0bıyık2

Bir çuval içerisinde 25 adet bıyık şeklinde plastik parçalar var ve bunların her iki uçları da kanca şeklinde tasarlanmış. Bir tanesini alıyorsunuz ve bir arada duran parçalardan birinin ucuna ekleyerek onu çekmeye çalışıyorsunuz. Sonra elinizdeki iki parçaya üçüncüsünü ve sonrakileri ekleyerek rekorunuzu kırmayı deniyorsunuz. Arkadaşlarınızla sırayla rekabet edebileceğiniz gibi aynı anda işe koyularak heyecanı tırmandırabilirsiniz.

0bıyık

Dünyadan Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

Oyunun rekoru 27 adet eklenmiş bıyık ile oyunun mucidi Walsh’a aitti. Ta ki 12 yaşındaki Scarlett isimli bir çocuğun 36 adet bıyığı eklemeyi başarmasına kadar.

Henüz Türkiye’de bulunmayan oyunun yurt dışı fiyatı ise sadece 10 dolar.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir