Yetişkinler İçin Boyama Kitabı Modası


Her ne kadar bir ucundan kitap sektörüne girse de hobi ve eğlence alanında da önemli bir girişim olan ve her gün daha da büyüyen bir moda haline gelen yetişkinler için boyama kitabı, başlangıçta pek ilgi görmemesine rağmen bugün, farklı tarzlarda hazırlanan seçeneklerle farklı zevklere hitap eden sayısız denecek kadar çok çeşide sahip bir alan oldu.

Adından da anlaşılacağı üzere yetişkinler için boyama kitapları, boyama alanlarının daha detaylandırılmış, daha dar olması ve çoğunlukla komplike tasarımlarla sunulması ile çocukların boyama kitaplarından ayrılıyor.

Bir yanıyla bir hobi  ve bir sanatsal uğraş olmakla birlikte, çoğunlukla stres atmak ve kafa boşaltmak için tercih edilen yetişkinler için boyama kitapları; bugün “çok satanlar” raflarına girdi bile. Ruhu ve zihni dinlendirici, ilham verici bir uğraş olması da bu kitapların tercih edilmesindek en büyük sebep.

Edam Yayınevi tarafından hazırlanan “Esrarengiz Bahçe” bu modanın en popüleri ve en çok satanlarından olsa da artık çok fazla yayınevinin çok farklı temalarda üretimleri mevcut.

Esrarengiz Bahçe, Johanna Basford tarafından hazırlanan çizimlerle dolu ve 22 farklı ülkede 1 milyon 400 bin’den fazla satış yaptı. Elbette çocuklar için de uygun olmasına rağmen popüleritesi yetişkinler tarafından sağlandı.  96 sayfalık kitabın satış fiyatı  15-25 TL arasında değişiyor.

Kitap_4634659

Daha Fazla Boyama Kitabı Seçeneği İçi Tıklayın

Aynı çizerin Türkiye’de aynı yayınevinden Zeynep Alp çevirisiyle çıkan bir diğer kitabı da Gizemli Orman.

Kitap_4805274

Birden bire moda olan yetişkin boyama kitaplarında birçok farklı tema yer alıyor. İndigo Kitap tarafından yayımlanan seride yer alan Renkler Şehri kitabından bir görüntü şöyle:

3b5f642b-87b5-4856-8d14-6b6f71c8895f

Bir başka örnek olarak Destek Yayınları’nın Millie Marotta’dan çevirdiği Hayvan Krallığı örnek olarak gösterilebilir.

4248de1d-6e68-4666-976e-6b406d8c1d35

Daha alternatif bir fikir olarak, Hindistan kökenli bir sanat olan Mandala tasarımları göze çarpıyor. Fa Books’un “Büyükler İçin Boyama Kitabı” serisinde yer alan ve İnkılâp Yayınları’nın bastığı seçenekler örnek gösterilebilir.

e5de9ce6-e566-4b49-b209-80ba7814ab19


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir