Zihnin Kısa Süreli Çaresizliklerine İlaç Niteliğinde: “Zihnime Mola”


Akıl almaz bir güce erişen teknoloji başta olmak üzere özellikle son yirmi-otuz yılda medeniyetimizin sahip olmaya başladığı yeni güçler, zamanın da her zamankinden daha hızlı olmasını sağladı. Tabii bu hıza ayak uydurmak için de yine insanın hızlanmasını, parçalara bölünmesini, birden fazla işi kısıtlı zamana sığdırmasını gerektirdi.

Belki de bu yüzden dikkat dağınıklığından unutkanlığa kadar çok sayıda zihinsel sorun, bugünün insanının başlıca şikayetlerinden… Buna karşılık pek çok ekolden farklı yaklaşımlarla hazırlanan yöntemler ve araçlarla dağılan zihnin, dikkatin olabildiğince toparlanması amaçlanıyor. Zihin haritaları, bellek güçlendirici yöntemler, görsel hafızayı geliştiren etkinlikler gibi…

İşte bu alanda bizden, yani Türkiye’den çok özel bir ürün çıkıyor karşımıza. Arzu Savaş’ın hazırladığı “Zihnime Mola”

Adı yanıltmasın; zihne mola vermenizi sağlıyor bu kutu oyunu, ama aslında bu moladan dönüşte onun daha güçlü olmasına yardımcı oluyor. Evet, bir kutu oyunu; yani yeni ve faydalı bir yöntemi karşımıza getirecek en geçerli yöntemlerden birini, bir oyunu kullanmış Arzu Savaş…

Yine küçük bir uyarı, oyun kelimesine takılıp da küçük yaşa hitap ettiği düşünülmesin. Başta öğrenciler, yöneticiler, çalışanlar ve yazarlar olmak üzere herkes için hayat kurtarıcı olduğu söylenen Zihnime Mola kutusunun içerisinde 133 tane kart var.

Bu kartların her birinde şifreli bir söz veya cümle yer alıyor. Bu cümleler, işinizin orta yerinde zihninizin kilitlendiği o küçük ama zorlayıcı anlarda yardımınıza koşuyor. Arada kaldığınız, ikilem yaşadığınız, odaklanma sorunu çektiğiniz bu anlarda bir kart çekip okumanız gerekiyor. Bu cümleler, zihnin mevcut soruna farklı bir yerden bakmasını sağlayacak, kilitlenmeyi aşmanıza yardımcı olacak şekilde düşünülmüş.

Zihnime Mola, tanıtımında da söylendiği gibi “Yepyeni bir perspektiften sorunlara bakmaya imkan verip zihnimizin rahat bir nefes almasını sağlıyor. Bu sayede de verim düzeyi gözle görülür şekilde artıyor.”

Bu sözün altına, kullanıp deneyimlemiş biri olarak imzamı atabilirim.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir